Cel – jaki powinien być, metoda SMART

04.11.2010 Komentarze: 2

Temat wyznaczania sobie celów powraca echem cały czas. Dlaczego wyznaczanie celów jest takie ważne? Wielu twierdzi że wyznaczanie celów jest jednym z najważniejszych czynników osiągnięcia Sukcesu.

Wyobraź sobie sytuację że marynarz – kapitan statku wyrusza w morze i nie wie jaki jest jego CEL podróży, po prostu wypływa. Taki kapitan będzie dryfował po morzu wiele dni, pewnie gdzieś dopłynie jednak gdzie to nie wiadomo. Tak samo jest z naszym życiem i osiąganiem celów, to Ty musisz wiedzieć gdzie chcesz „dopłynąć” – jaki cel osiągnąć.

Ludzie mówią że chcą być bogaci. Pytam co to znaczy być bogatym? Dla jednego to 10tys na koncie a dla drugiego to 1mld. Twój cel musi spełniać pewne warunki. Dobrze sformułowany cel ukierunkuje Cię na odpowiedni tor i pokaże drogę jaką masz kroczyć aby go osiągnąć, dlatego Twoje marzenie może się zrealizować szybciej niż myślisz. Aby cele (marzenia) realizowały się szybciej zastosuj technikę S.M.A.R.T

S - (smart) prosty, zrozumiały, konkretny.

M- (motivational) mierzalny, aby był tak sformułowany aby można było go liczbowo zmierzyć, skontrolować postępy realizacji celu.

A- (ambitious) ambitny, atrakcyjny, nie może być za trudny do realizacji ale również za łatwy. Powinien stanowić wyzwanie.

R- (realistic) realny, już kiedyś go ktoś osiągnął. Musisz wierzyć że możesz go osiągnąć, musi być trochę większy niż zakładasz.

T- (time) określony w czasie, posiadający termin realizacji. Taki cel mobilizuje do działania.

Przykład: Chcę dobrze zarabiać.

Nie jest to cel zgodny z techniką SMART, ponieważ dobrze to pojęcie względne, możesz zacząć dobrze zarabiać za kilka lat, nie jest ambitny nie motywuje. Nie wiadomo od kiedy.

Poprawnie:

Chcę zarabiać o 5tys więcej co miesiąc. Osiągnę to za 6 miesięcy.

Oczywiście dla Ciebie nie musi to być ambitne lub może nierealne. Cel musi być sprecyzowany dla Ciebie.
Jeśli nowy cel ustalisz według techniki SMART masz duże szanse że go osiągniesz, albo mogę Ci powiedzieć że jak się nie poddasz i będziesz wytrwały, uwierzysz, to na pewno go osiągniesz. Pamiętaj również o tym abyś cel zapisał na kartce, nie w głowie, słowo zapisane ma magiczną moc. Uważaj również jakie jest to Twoje marzenie, bo marzenia się spełniają :)

Blog
 • Buzz
 • Facebook
 • Blipnij o tym wpisie
 • Wrzu na Flakera
 • Twitter

2 odpowiedzi do “Cel – jaki powinien być, metoda SMART”

 1. WIR says:

  Dobry zarówno tekst, jak i sama metoda, tylko aby zacząć w ogóle wytyczać sobie i doprecyzowywać cele trzeba się wpierw – wsłuchać w siebie i dobrze POZNAĆ!, aby móc zrozumieć kim jestem i dokąd zmierzam a później dookreślać w niekończącej się drodze samopoznania i samorealizacji – jak to skutecznie osiągać . Wielkość Celu wcale nie stanowi problemy , ważne jest tylko szersze spojrzenie i zrozumienie że każda większa struktura jest z …mniejszych elementów i pamiętając o tym nie potykajmy się , ani nie podźwigajmy tylko swiadomie składajmy z małych cegiełek nawet najwieksze przedsięwzięcia a jak mamy cel, mozemy zacząć pytać kto ze mną? okaże się ze jest też wielu którzy maja potencjał i umiejetności tylko nie wiedzą jeszcze do końca gdzie je wkomponować i szukają- wizjonerów, wiedzących czego chca a nie do końca potrafiacych samemu to osiągać , wszyscy jesteśmy sobie potrzebni w tym niekończącym sie systemie naczyń połączonych , doceniajmy więc zarówno współpracowników jak i możliwości które sie przed nami >Otwierają< , pozdrawiam serdecznie (;-D)(WIR) ww.otwarci.ok1.pl

 2. geronimo12 says:

  hej,
  coś pokopałeś w rozwinięciu SMART’owiskiego akronimu :)

  Reszta warta przeczytania. :)

  pozdr.

Napisz odpowiedź